چرا باید کنسرو تن ماهی را بجوشانیم؟

همانطورکه  می‌دانید غذاهای کنسرو مانند تن ماهی را باید حدود ۲۰ دقیقه بجوشانید. این کار باعث می‌شود که باکتری‌های درون کنسرو که باعث بروز برخی بیماری‌ها مانند بوتولیسم می‌شوند از بین بروند.

شاید فکر کنید که فقط غذاهایی مانند کنسرو تن ماهی را باید قبل از مصرف جوشاند. اما باید توجه داشته باشید که به این دلیل که روش تولید تمام غذاهای کنسروی تقریبا به یک شکل است بنابراین باکتری‌های مضر نیز ممکن است در تمام آن‌ها رشد کنند.

البته برخی از خوراکی‌های کنسرو شده نیز وجود دارند که از قبل در دمای بالا، جوشانده شده‌اند . ممکن است روی برچسب آن‌ها حک باشد که نیازی به جوشاندن آن‌ها نیست.

توصیه:

پس از این که کنسرو به مدت ۲۰ دقیقه جوشید و مصرف شد اگر به هر دلیلی قادر به مصرف کامل آن نیستید، می‌توانید در محیط خارج یخچال (بین دمای ۵ تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد) به مدت دو ساعت نگهداری کنید. اگر کنسرو را در یخچال داری کنید بین ۲۴ الی ۴۸ ساعت قابل استفاده است.

نکته مهم اینکه اگر کنسرو بعد از جوش متورم شود امری کاملاً طبیعی است و استفاده از کنسرو منعی ندارد. اگر قبل از جوشاندن کنسرو متورم شده باشد از وجود میکروب و غیر قابل استفاده بودن کنسرو است.

کنسرو ماهی همانند دیگر کنسرو‌های غذایی می‌تواند در خارج یخچال (۵ تا ۶۵ درجه سانتی‌گراد) به مدت دو ساعت و در داخل یخچال بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت نگه داری کرد.

جوشیدن کنسرو تن چه تاثیری بر باکتری های بیماری زا دارد؟

بر اساس آنچه که در قسمت قبل گفتیم، دریافتیم که پیش از مصرف باید تن ماهی را به مدت بیست دقیقه بجوشانیم. اما شاید این سوال پیش آید که جوشش چه تاثیری بر روی باکتری های مولد مسمومیت بوتولیسم دارد. پاسخ این سوال برمی گردد به حرارت زیادی که در اثر جوشش کنسرو تن در آب ایجاد می شود. در حقیقت باکتری ها بر اثر عوامل مختلفی ممکن است از بین بروند.

برخی از باکتری ها در اثر سرما از بین میروند و برخی دیگر را باید با حرارت زیاد از بین برد. کلستردیم بوتولنیوم جز باکتری های دسته دوم می باشد. این عامل مضر بیماری زا در برابر حرارت بالا ضعیف بوده و از بین می رود. بنابراین چنان چه تن ماهی آلوده باشد با جوشیدن می توان خطر مرگ آوری آن را از بین برد. البته باید تاکید کنیم جوشیدن کنسرو تن فاسد آن را مناسب خوردن نمی کند اما حداقل احتمال ابتلا به مسمومیت شدید بوتولیسم را کاهش می دهد.

اگر تمامی شرایط را سنجیدید و تن ماهی را جوشاندید اما باز هم متوجه شدید که تن بوی غیر متعارفی دارد و یا اینکه مزه خوبی ندارد باز هم از مصرف آن خودداری کنید. در چنین حالتی شاید دچار بوتولیسم نشوید اما قطعا مشکلات دیگری ممکن است برایتان به وجود بیاید.

از کجا بفهمیم تن ماهی خراب است؟

برای تشخیص این موضوع پس از توجه به تاریخ انقضای کنسرو تن بیست دقیقه آن را باید جوشاند. اگر طعم، رنگ و بوی طبیعی نداشت آن را دور بریزید، چون قطعا خراب است.

قوطی تن باید کاملا سالم، بدون زنگ زدگی و نشتی باشد. اگر قوطی ماهی دارای نشتی یا زنگ زدگی باشد قطعا خراب است و اصلا از آن استفاده نکنید. اگر کنسرو ماهی در جا‌های تاریک و خشک مثل کابینت نگهداری شود دچار آسیب نخواهد شد، اما اگر در محیطی مثل یخچال نگهداری شود ممکن است به علت رطوبت داخل یخچال دچار زنگ زدگی شود و خراب و غیر قابل استفاده شود.

علائم مسمومیت با تن ماهی چیست؟

اکثر مسمویت‌هایی که به دلیل استفاده کنسرو است به دلیل وجود سم بوتولیسم است. اولین نشانه بیماری بوتولیسم صدای تو دماغی است. از نشانه‌های دیگر می‌توان به بروز مشکل در بلع و بینایی اشاره کرد. بوتولیسم یک بیماری فلج کننده و کشنده است. غیر از مسمومیت به خاطر بوتولیسم، مسمومیت‌های دیگری نیز وجود دارد که از نشانه‌های ان می‌توان به اسهال و استفراغ، اسهال خونی، درد در نواحی کلیه و شکم و بدن درد اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا