دروازه جهنم در صحرای قره‌قوم در عشق آباد ترکمنستان

گودال آتشین به اندازه زمین فوتبال

روستای دروازه در میانهٔ صحرای قره‌قوم در فاصلهٔ ۲۶۰ کیلومتری شمال شهر عشق آباد ترکمنستان قرار گرفته‌است.  در قلب بیابان قره قوم در ترکمنستان، گودال آتشی به بزرگی یک زمین فوتبال وجود دارد . حدود ۵۰ سال هست در حال سوختن و زبانه کشیدن هست. مردم محلی این منطقه، به آن «دروازه جهنم» میگویند اما به طور رسمی، به نام دروازه گودال گاز است.

تاریخچه

در فعالیت‌های اکتشاف نفت در محل مذکور در سال ۱۹۷۱ میلادی توسط محققان اتحاد جماهیر شوروی این میدان گازی در محل کشف شد. در پی نصب تجهیزات توسط گروه‌های اکتشافی ، و پس از شروع عملیات حفاری، زمین مجاور دکل حفاری و تأسیسات جانبی در حفره‌ای عظیم ناپدید شد.
گرچه در این حادثه به کسی آسیب نرسید .اما در پی ریزش و پدید آمدن گودال بزرگ، مقادیر بسیار زیادی گاز و خصوصاً گاز متان در فضا پخش گردید. همچنین باعث بروز خطرات محیط زیستی در منطقه و تهدیدی برای سلامتی ساکنان روستا گردید.

به علت سمی بودن گازها متخصصان به جای کنترل مخزن با هزینه‌های سنگین تصمیم گرفتند آن را بسوزانند. چرا که در چنین حالاتی که کنترل منابع نشت گاز غیرممکن یا پرهزینه می‌باشد راه‌حل بعدی این است که گازهای سمی رابسوزانند. با این تصور که گازهای محدوده سوخته و آتش خاموش می‌شود اقدام به آتش زدن گودال نمودند . ولی برخلاف تصور آن‌ها آتش تاکنون (سال ۲۰۲۲ میلادی) ادامه دارد و با توجه به وجود منابع گاز و نفت در آن منطقه کماکان ادامه خواهد داشت.

جهنم و دشت گودال پر از آتش

آتشی که هرگز خاموش نخواهد شد

در آوریل ۲۰۱۰ میلادی قربان‌قلی بردی‌محمدف رییس جمهور ترکمنستان از محل بازدید کرد .برای جلوگیری از اثر منفی گودال مشتعل بر روی سایر فعالیت‌های توسعهٔ میدان‌های گازی منطقه، تصمیم به کنترل گودال گرفته‌اند. اما دروازهٔ جهنم همچنان میسوزد و یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکمنستان نیز به شمار می‌آید.

اینگونه مسائل در مناطق دارای مخازن نفت و گاز اتفاق می‌افتد . می‌توان به نشت و شعله‌ور شدن گازهای قابل اشتعال در مناطقی از شهر مسجد سلیمان واقع در استان خوزستان  نیز اشاره کرد. در موارد متعددی از حفره‌های کوچه‌ها یا حیاط بعضی خانه‌ها شعله‌های آتش موقت و گاه دائمی گزارش شده‌است.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا