چرا ماه محرم؟! و دلایل نامگذاری و احکام شرعی

ماه پیروزی حق بر باطل

ماه محرم نخستین ماه سال شمار هجری قمری است. ماه محرم سال 61ق اتفاق افتاد. بنا بر احادیث شیعیان هر ساله دهه اول این ماه را برای امام حسین(ع) و یارانش عزاداری می‌کنند.

شیعیان در این ماه لباس سیاه به تن می‌کنند و مکان های  مذهبی خود را سیاه‌پوش می‌کنند. همچنین در این ماه از برگزاری مراسم شادی جشن و عروسی نیز خودداری می‌کنند. اين ماه در مكتب تشيع يادآور نهضت حضرت سيدالشهدا و حماسه‌ جاودان كربلا است

دلیل نامگذاری محرم

پيش از اسلام عرب، جنگ در اين ماه را حرام مي‌دانست . و ماه محرم از ماه های حرام است .این ماه را از آن جهت محرم نامیدند که در آن جنگ و خونریزی حرام بوده است در زمان جاهلیت نیز این ماه‌ها دارای حرمت بودند و در آنها جنگ و خونریزی ممنوع بود.

احکام شرعی محرم

 حرمت جنگ: همانطور که ذکر شد در این ماه و به فتوای فقیهان جنگ و خونریزی در آن حرام است البته اگر مسلمانان در این ماه‌ مورد حمله قرار گیرند بر آنان دفاع واجب است.

 تغلیظ دیه: بنابر فقه اسلام اگر قتل در ماه محرم اتفاق بیافتد، به میزان یک‌سوم دیه کامل به آن اضافه می‌شود. یعنی قاتل باید دیه کامل به علاوه یک‌سوم دیه کامل را بپردازد.

محرم از نگاه ائمه (ع)

این ماه، یادآور دلاورمردی‌های یاران با وفای اباعبدالله الحسین(ع)، فداکاری‌های بانو بزرگوار زینب کبری(س)، حضرت سجاد(ع) وهمه‌ اسرای کاروان امام حسین(ع)، است. بیانگر خطبه‌ها و شعارهای محکم سالار شهیدان، سخنان آتشین حضرت زینب(س) و خطبه های غرّای زین العابدین(ع) است.
این ماه، یادآورصبر و استقامت حبیب بن مظاهر و شهادت عون و جعفر است.

حضرت امام رضا(ع) درباره‌ عاشورا می‌فرماید:کسی که عاشورا را روز مصیبت و اندوه و گریه‌اش قرار دهد، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.

وقایع مهم ماه محرم

  • شهادت امام حسین(ع) و یارانش در کربلا در سال ۶۱ق و اسارت خانواده‌اش
  • حمله سپاه یزید بن معاویه به مکه و آتش زدن کعبه در سال ۶۴ق
  • شهادت امام سجاد(ع)در ۱۲ یا ۲۵ محرم سال ۹۴ یا ۹۵ق
  • تبعید امام جواد(ع) از مدینه به بغداد در سال ۲۲۰ق
  • انفجار و تخریب حرم عسکریین(ع) در سال ۱۴۲۷ق


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا