آنچه درباره طب سنتی باید بدانیم

تندرستی ، پیش نیاز هر آرمان باشکوهی است

طب سنتی مجموعه از علوم علمی و نظری است که به تشخیص بیماری، پیشیگری و درمان آن کمک می‌کند. که افراد برای درمان بیماری‌های جسمی و ذهنی استفاده می‌کنند. وجه مشترک تمام طب‌های سنتی، استفاده از داروهای گیاهی و گیاهان است. در سال های اخیر، ادامه تحصیل پزشکان جدید در این رشته باعث شده است آموزه های طب سنتی در معرض یافته های جدید علمی قرار بگیرد و بروز شود.

از دوردست ها انسان‌ها برای سلامتی خود از گیاهان متفاوت و قسمت‌های مختلف بدن حیوانات استفاده می‌کردند. امروزه هم در برخی کشورهای آسیایی حدود ۷۰ درصد آن‌ها با استفاده از همین روش‌ها خود را درمان می‌کنند. اما در مناطقی که دسترسی به داروهای مدرن وجود ندارد افراد با استفاده از همان شیوه‌های سنتی سلامتی خود را تامین می‌کنند.

آمار نشان می دهد که بیش از 100 کشور جهان از شیوه‌های سنتی برای درمان استفاده می‌کنند. اما این شیوه در هر کشور با توجه به فرهنگ‌ آن جوامع متفاوت می‌باشد. از مشهورترین آن‌ها می‌توان به طب سنتی ایرانی چینی، آفریقایی، هندی و اشاره کرد.

فواید طب سنتی

طب سنتی را “طب الصحه” نیز می نامند؛ یعنی طبی است که بیش از آن که بر درمان تأکید کند، بر سلامتی و پیشگیری تأکید می کند. و در این طب طبیعت افراد باید شناسایی شود و تغذیه بر اساس طبع و مزاج صورت گیرد. طب بر مباني مزاجي شامل گرمي، سردي، خشكي، تري و اخلاط چهارگانه سودا، صفرا، بلغم و دم است.

از دیگر فواید طب سنتی می‌توان به کمتر بودن مضرات آن نسبت به داروهای شیمیایی اشاره کنیم.

ابوعلی سینا، به عنوان معروف ترین پزشکان دنیا است. آنها در تمام سال هایی که طبابت می کردند، از علمشان برای درمان بیماری ها استفاده می کردند. از بین همه منابع علمی دنیای قدیم، کتاب قانون ابوعلی سینا به مدت 700 سال در مدارس و دانشکده های پزشکی اروپا تدریس می کنند. در دنیای مدرن نیز به درستی برخی آموزه های طب قدیم پی برده اند و پزشکی جدید در برخی موارد نیز آن را تأیید کرد مثلاً در المپیک ریو 2016شاهد استفاده گسترده ورزشکاران آمریکایی و اروپایی از بادکش برای بهبود عملکرد بدن بودیم.

معایب طب سنتی

طب سنتی علاوه بر  فوایدی که دارد دارای معایب نیز می‌باشد. داروهای طب سنتی همانند داروهای طب علمی مصرف بیش از حد و یا تداخل آن با داروهای شیمیایی می‌توانند مشکلات غیر قابل پیش بینی به وجود آورد.

با توجه به عدم استاندارد گیاهان دارویی ممکن است که گیاهان کیفیت پایینی داشته باشند.

از دیگر معایب ابن طب میتوان به مصرف بی‌رویه و خودسرانه آن اشاره کرد که خطرناک است. یکی از آفت های طب سنتی این است که اگر کسی با نسخه ای از طب سنتی درمان شود، تصور می کند که دیگران نیز با همان نسخه درمان می شوند. حال آن که امکان دارد داروی سنتی خاصی برای درد معده فردی مفید باشد و برای فردی دیگر مضرّ باشد.

حکمای قدیم طب سنتی ایران

حكماي قديم طب سنتي ايران، شش اصل را باعث سلامتي و در صورت عدم رعايت، سبب بيماري مي دانند كه شامل آب و هوا، تغذيه، خواب و بيداري، دفع مواد زائد از بدن، ورزش و حركات بدني و همچنين حالات روحي رواني و اغراض نفساني است. اگر اين اصول در فرد متعادل باشد، سلامتي فرد تأمين و در غیر این صورت باعث بروز بيماري مي شود. بنابراين اگر بتوانيم سبك زندگي مردم را بر اساس اين شش اصل مهم اصلاح كنيم معتقديم كه باعث ارتقاي سلامتي مردم مي شود.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا