رژیم لاغری و انواع آن و انتخاب بهترین رژیم

زیبا لاغر شو

همه رژیم های لاغری ممکن است برای شما مفید نباشند، اما آنچه مهم است پیدا کردن بهترین رژیم لاغری به نحوی است که برای سلامتی شما مضر نباشد و هم بتوانید در طولانی مدت به آن پایبند باشید.

چطور بهترین رژیم لاغری را انتخاب کنم؟!

تنوع و تعداد رژیم های لاغری بقدری زیاد است که به سادگی نمی توان از میان آنها یکی را انتخاب کرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که برخی از الگوهای غذایی بیشتر از دیگران پشتوانه علمی دارند. فرقی ندارد که قصد شما لاغر شدن باشد یا سلامت عمومی خود را تقویت کنید، سعی کنید رژیم هایی را استفاده کنید که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شوند.

رژیم کم کربوهیدرات غذای کامل (Low-carb whole-food diet)

رژیم کم کربوهیدرات و غذای کامل برای افرادی مفید است که هدف آنها لاغر شدن، ارتقاء سلامتی و کاهش خطر ابتلا به بیماری است. این رژیم انعطاف پذیر است. و به شما اجازه می دهد نظر به اهداف خود، بتوانید میزان کربوهیدرات دریافتی بدنتان را تنظیم کنید. این رژیم غذایی از نظر سبزیجات، گوشت، ماهی، تخم مرغ، میوه ها، مغزها و چربی ها کامل است اما میزان کمی نشاسته، انواع قند و غذاهای فرآوری شده دارد.

در این رژیم، مصرف غذاهای پر کربوهیدرات مانند غلات، سیب زمینی، نوشیدنی های شیرین و هله هوله های (حاوی قند زیاد را به حداقل می رسانید.

رژیم لاغری

رژیم مدیترانه ای (Mediterranean diet)

یک رژیم غذایی بکر است این رژیم به ویژه برای پیشگیری از بیماری های قلبی موثر است. این رژیم لاغری بر مصرف غذاهایی اصرار می ورزد که معمولاً در طول قرن 20 و یا قبل از آن در اطراف منطقه مدیترانه خورده می شده اند.

به این ترتیب، در این رژیم مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، مرغ، ماهی، لبنیات، حبوبات، غلات کامل، و روغن زیتون فرابکر وجود دارد. نوعی الگوی غذایی کم کربوهیدرات مدیترانه ای نیز، بر اساس رژیم غذایی هم نام آن (رژیم مدیترانه ای ) شکل می گیرد، اما در آن رژیم، غذاهایی مانند غلات سبوس دار که دارای کربوهیدرات بالاتری هستند کم می شود و بیشتر بر مصرف ماهی های چرب به جای گوشت قرمز، و روغن زیتون فرابکر به جای چربی هایی مانند کره تأکید دارد. رژیم غذایی کم کربوهیدرات مدیترانه ای ممکن است برای پیشگیری از بیماری های قلبی بهتر از سایر رژیم های کم کربوهیدرات باشد»

رژیم لاغری

رژیم وگان (Vegan diet)

این رژیم لاغری از مزایای سلامتی زیادی برخوردار است که برای تنظیم قند خون مناسب است.. رژیم غذایی وگان منحصراً مبتنی بر غذاهای گیاهی است و کلیه محصولات حیوانی در آن حذف می شود.

رژیم لاغری

 رژیم کتوژنیک (Ketogenic Diet)

کتوژنیک یا کتو، یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است. هدف از رژیم کتو این است که دریافت کربوهیدرات ها آنقدر پایین نگه داشته شود که بدن به یک وضعیت متابولیکی به نام کتوز برسد. در وضعیت کتوز، سطح انسولین خون کاهش می یابد و بدن مقدار زیادی اسید چرب از ذخایر چربی خود آزاد می کند.

کتون یک مولکول محلول در آب است که می تواند از سد خونی مغزی (blood-brain barrier) عبور کرده و انرژی مغز را تامین کند. از آن پس، مغز به جای کربوهیدرات ها، بیشتر به کتون ها ;کفایت می کند. البته، بدن هنوز می تواند مقدار کمی گلوکز مورد نیاز مغز را از طریق فرایندی به نام گلوکونئوژنز تامین کند.

رژیم کتو به طور سنتی برای درمان صرع مقاوم به دارو در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. علت نقشی که در چربی سوزی دارد، اخیرا در بین برخی از بدنسازان نیز محبوبیت پیدا کرده است.

رژیم لاغری

.

  رژیم لاغری دش(Dash)

واژه دش مخفف عبارت «رژیم غذایی برای رفع فشار خون» است. این رژیم، پایه و اساس علمی داشته و صرفاً برای افراد مبتلا به فشار خون استفاده می شود. البته بسیاری از محققان علوم تغذیه معتقدند که رژیم دش برای کاهش وزن نیز موثر است..

زیرا در این رژیم، شما میتوانید میوه‌جات، سبزی‌جات، غلات کامل، پروتئین‌های کم‌چرب، حبوبات، لبنیات کم‌چرب و دانه‌های روغنی صرف کنید.مصرف خوراکی‌های شیرین و پرکالری و البته گوشت قرمز را محدود کنید.. وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌های در رژیم غذاییِ دش، ترکیبی از مواد غذایی حجیم و سیرکننده است؛ مانند: میوه‌ها، خوراکی‌های سرشار از پروتئین، چربی‌های مفید و سبزی‌جات.در ضمن مصرف گوشت قرمز نیز به مقدار کم، مشکلی نداشته و با هدف کاهش وزن و حفظ بافت عضلانی می‌توانید امتحان کنید.

رژیم لاغرینوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا