کشف ۶۲ قمر جدید در اطراف سیاره زحل

سیاره زحل عنوان “پادشاه قمر” بین سیارات منظومه شمسی

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، سلطنت کوتاه اما باشکوه مشتری به عنوان سیاره‌ای که بیشترین قمر در منظومه شمسی را داشته است این هفته به پایان رسید. زیرا دانشمندان کشف ۶۲ قمر جدید که به دور زحل می‌چرخند را تایید کردند تا مجموع قمرهای این سیاره حلقه‌دار به ۱۴۵ مورد برسد.

این جهش زحل را در فهرست تعداد قمرها بالاتر از مشتری قرار داد که تاکنون ۹۵ قمر تایید میباشد. در ماه دسامبر ۱۲ قمر جدید به طور رسمی در اطراف سیاره مشتری تایید شدند که این جایگاه زحل را تحت الشعاع قرار داد. به گفته‌ی محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) که در اکتشافات جدید کمک کردند. زحل اکنون اولین و تنها سیاره‌ی منظومه شمسی است که بیش از ۱۰۰ قمر دارد.

تحقیقات محققان بین المللی

گروهی از محققان بین‌المللی این کشف را با استفاده از داده‌های تلسکوپ کانادا-فرانسه-هاوایی بین سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ انجام دادند. این تیم با تجزیه و تحلیل مجموعه‌ای از تصاویر متوالی ثبت و در پنجره‌های رصدی سه ساعته، ۶۲ قمر را شناسایی کردند. که پیش از این برای تشخیص خیلی کوچک یا خیلی کم نور بودند. عرض برخی از قمرها تنها ۲.۵ کیلومتر بود.

همه ۶۲ قمر تازه کشف شده «قمرهای غیرمعمول» هستند. به این معنی که مدارهای بیضی شکلی دور سیاره میزبان خود دنبال می‌کنند و اغلب به صورت خلاف جهت چرخش زحل حرکت می‌کنند. به گفته‌ی محققان، بسیاری از این قمرهای کوچک غیر عادی در مدارهای خلاف جهت مشابهی در کنار هم قرار می‌گیرند. که نشان می‌دهد ممکن است منشا آن از یک قمر بزرگ‌تر متعلق به میلیون‌ها سال پیش است.

پروفسور “برت گلادمن” استاد نجوم می‌گوید:

 «ما در حالی که از نهایت قدرت تلسکوپ‌های مدرن استفاده می‌کنیم، در حال کشف شواهد فزاینده‌ای هستیم . نشان می‌دهد قمری با اندازه‌ی متوسط که خلاف جهت زحل می‌چرخیده است در حدود ۱۰۰ میلیون سال قبل منفجر شده است.»

انتظار می‌رود قمرهای جدید توسط اتحادیه بین‌المللی نجوم که گروهی متشکل از بیش از ۱۲ هزار دانشمند مسئول تعیین اجرام آسمانی است، شناسایی شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا