گورباچف درگذشت

میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سه شنبه شب در سن ۹۱ سالگی در روسیه درگذشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، رسانه‌های روسی گزارش‌دادند وی سه شنبه شب پس از مدت ها مبارزه با یک بیماری جدی، ​​درگذشت.

گورباچف ​​که در سال ۱۹۸۵ به قدرت رسید. موجی از اصلاحات سیاسی و اقتصادی را با هدف مدرن سازی اتحاد جماهیر شوروی که از بحران‌های شدید رنج می برد، به راه انداخت.

وی ​​از طرفداران نزدیک شدن به غرب بود و در سال ۱۹۹۰ برنده جایزه صلح نوبل شد.

بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱، گورباچف ​​سمت رهبری اتحاد جماهیر شوروی را به عهده گرفت. تا اینکه سرانجام در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۱ در جریان یک کودتا مجبور به استعفا شد. اقدامی که منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد.

گورباچف ​​آخرین رهبر بازمانده دوران جنگ سرد بود.

گورباچف ​​بخش اعظمی از دو دهه گذشته را در حاشیه زندگی سیاسی روسیه گذرانده است. و به طور متناوب از کرملین و کاخ سفید خواسته است تا روابط بین واشنگتن و مسکو را اصلاح کنند. زیرا معتقد بود تنش‌ها بین آنها به سطحی که در دوران جنگ سرد رسیده بود، افزایش یافته است.

گورباچف ​​سال‌های آخر عمر خود را در بیمارستان گذراند و وضعیت سلامتی‌اش به شدت رو به وخامت گذاشت.

این رهبر شوروی سابق ​​در سال ۱۹۹۰ به دلیل مذاکره با رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، بر سر یک توافق مهم برای خلع سلاح هسته‌ای، برنده جایزه صلح نوبل شد و تصمیم او برای جلوگیری از مداخله ارتش شوروی برای جلوگیری از فروپاشی دیوار برلین، به عنوان عامل کلیدی در حفظ صلح تلقی شد.

واکنش‌ها

به دنبال اعلام این خبر کرملین بامداد امروز چهارشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درگذشت آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی در سن ۹۱ سالگی را تسلیت می‌گوید.

خبرگزاری تاس به نقل از دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: «ولادیمیر پوتین صمیمی‌ترین تسلیت خود را برای درگذشت میخائیل گورباچف ​​ابراز می‌کند».

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم از درگذشت میخائیل گورباچف ابراز ناراحتی عمیق و خاطرنشان کرد که آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق “یک دولتمرد منحصر به فرد بود که مسیر تاریخ را تغییر داد.”

گوترش در بیانیه‌ای گفت که گورباچف ​​”بیش از هر کس دیگری برای پایان مسالمت آمیز جنگ سرد تلاش کرد” و افزود که با خروج او “جهان یک رهبر بزرگ جهانی را از دست داد که به چندجانبه گرایی متعهد بود و با خستگی ناپذیر از صلح دفاع کرد.”

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم از فوت گورباچف ​​که وی را “شجاع و صادق” توصیف کرد، ابراز تاسف کرد و در توییتر نوشت: «بابت درگذشت گورباچف ​​متأسفم. من همیشه شجاعت و صداقتی که او برای پایان دادن به جنگ سرد نشان داد را تحسین کرده‌ام. در حالی که رئیس‌جمهور روسیه به حملات خود علیه اوکراین ادامه می‌دهد، تعهد خستگی‌ناپذیر او (گورباچف) به باز بودن جامعه شوروی نمونه‌ای برای همه است.»

 امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هم از فوت میخائیل گورباچف ​​ابراز تاسف کرد و در توییتی نوشت که «گورباچف مردی صلح‌طلب بود که انتخاب‌هایش راه آزادی را برای روس‌ها هموار کرد. تعهد او به صلح در اروپا تاریخ مشترک ما را تغییر داد.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا