مد چیست؟ تاریخچه پیدایش طراحی و مد و فشن

اغلب، مد یا فشن به عنوان یک صنعت جهانی در نظر گرفته می‌شود با موضوع پیش‌بینی اینکه ما چه چیزی می‌پوشیم، چگونه در مقابل دیگران ظاهر می‌شویم و سبک استایل‌مان چگونه است اما این فقط یک تجارت نیست. بلکه یک نوع پدیده‌ی فرهنگی و اجتماعی است که برگرفته از میل انسان‌ها به امتحان کردن چیزهای جدید است. مد یا فشن چیزی است که ما به طور روزانه با آن سروکار داریم. حتی افرادی که می‌گویند برایشان مهم نیست چه لباسی بپوشند و کدام رنگ‌ها را با هم ست کنند، هر روز صبح لباس‌هایی را انتخاب می‌کنند که بیانگر احساس و نکات زیادی در مورد آن‌هاست. 

تاریخچه‌ی طراحی مد و فشن

طراحی مد در اصل به سال ۱۸۲۶ برمی‌گردد. باورها بر این است که Charles Frederick Worth، اولین طراح جهان از سال ۱۸۲۶ تا ۱۸۹۵ بود. او ابتدا پارچه فروش بود و بعد یک خانه‌ی مدلینگ در پاریس راه‌اندازی کرد. او برای اولین بار سنت خانه‌های مد و فشن را شروع کرد و به مردم ‌گفت که چه لباسی برای آن‌ها مناسب است و بهتر است که بپوشند.

تعدادی از خانه‌های مد برای پیشرفت به الگوهای لباس خود، شروع به استخدام هنرمندان کردند. الگوها به مشتریان توضیح داده می‌شد و اگر مناسب سلیقه و علایق آن‌ها بود، سفارش می‌دادند و لباس‌ها دوخته می‌شدند. 

در آغاز قرن بیستم، مد و فشن به سایر نقاط جهان گسترش پیدا کرد. طرح‌های جدید لباس ابتدا در پاریس متولد می‌شدند. به همین دلیل می‌توانیم پاریس را “پایتخت مد” بدانیم.

در اواسط قرن20، لباس‌های فشن شروع به تولید گسترده کردند، بخش تولید عمده افزایش پیدا کرد و لباسها تنوع بیشتری داشتند. در اواخر این دوره، به جای تکیه بر روندهای حاکم در بازار، شروع به انتخاب لباس‌های راحت و مناسب با سبک استایل خود کردند. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا