طرز تهیه شله زرد طلایی خوشمزه

فن و فوت شله زرد خوشمزه

شله زرد یکی از غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی است که به عنوان دسر هم شناخته می‌شود، البته بیشتر به عنوان پیش غذا تهیه می‌شود. نکته جالب در مورد شله زرد این است که مانند غذاهایی مثل قیمه و عدس پلو به عنوان یک غذای مناسبتی معروف است. و به همین دلیل معمولا در مناسبت های خاص مذهبی برای پخش کردن به صورت نذری به مقدار زیاد تهیه می‌شود. برای مشاهده آموزش طرز تهیه شله زرد در ادامه با سایت ایرانکده همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه شله زرد

برنج نیم دانه۲ لیوان
شکر۴ لیوان
گلابنصف لیوان
خلال بادام۱۰۰ گرم
کره۱۰۰ گرم
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
نمک۱ قاشق چایخوری
دارچینبرای تزیین

مراحل تهیه

شله زرد

گام اول

1-برای تهیه شله زرد نذری ابتدا برنج را پاک می کنیم و در کاسه ای بزرگ می ریزیم . تا روی برنج ها آب می ریزیم و آرام با دست برنج ها را زیر و رو می کنیم. و آب را بیرون می ریزیم و مجددا آب روی برنج ها می‌ریزیم و همین کار را مجددا انجام می‌دهیم.

این کار را چندین مرتبه تکرار می کنیم تا جایی که آب برنج دیگر زلال شود . و برنج کاملا شسته شد آب را خالی می کنیم و ۱ لیوان گلاب و ۱ لیوان آب روی برنج ها می ریزیم . و کاسه را کنار می گذاریم تا به مدت ۳۰ دقیقه برنج خوب خیس بخورد.

گام دوم

بادام ها را نیز داخل کاسه ای آب می ریزیم و اجازه می دهیم تا خوب خیس بخورند و راحت پوست قهوه ای رنگ آنها جدا شود. پس از گذشت ۳۰ دقیقه از زمان خیس خوردن برنج با مخلوط آب و گلاب،در قابلمه ای که برای پخت تهیه کردیم ۸ لیوان آب می ریزیم.

سپس قابلمه را روی حرارت زیاد می گذاریم تا آب زودتر به جوش بیاید و بعد مخلوط برنج و آب و گلاب را داخل قابلمه می ریزیم تا مجددا آب به جوش بیاید.اگر روی آب کف ایجاد شد آن ها را با قاشق یا کفگیر چوبی می گیریم و حرارت را کم می کنیم تا برنج بپزد.

گام سوم

کمی از برنج را لای دندان تست می کنیم اگر اطراف برنج نرم بود و مغز آن کمی سفت بود و اصطلاحا گیر داشت شکر را اضافه می کنیم و خوب مواد را هم می زنیم تا ته نگیرد. پس از حل شدن شکر در مواد مداوم شله زرد را هم می زنیم تا ته نگیرد.

گام چهارم

بادام ها را پوست می گیریم و از وسط نصف می کنیم تا به صورت خلالی شوند و کمی از آن را برای تزئین کنار می گذاریم و باقی آن را داخل شله زرد می ریزیم. زعفران دم کرده را همراه با کمی نمک به آن اضافه می‌کنیم.

سپس شله زرد را هم می زنیم تا به قوام برسد و به غلظت مطلوبمان برسد. زمانیکه احساس کردیم شله زرد به غلظت مطلوب رسید کمی از شله زرد را داخل یک کاسه مناسب می‌ریزیم و اجازه می‌دهیم تا کمی خنک شود و آن را می چشیم.

اگر غلظت آن خوب بود کره را به شله زرد اضافه می کنیم و ۵ دقیقه بعد شعله را خاموش تا شله زرد خنک شود. اگر هنوز شله زرد شل بود و به غلظت کافی نرسیده بود زمان می دهیم تا بیشتر بپزد.

مرحله پایانی

البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که شله زرد هم مانند مشکوفی پس از اینکه خنک می شود کمی سفت تر می شود. در پایان شله زرد را در ظرف مورد نظر می ریزیم و با دارچین یا پودر نارگیل و خلال بادام یا پسته تزئین می‌کنیم.

آب انداختن شله زرد

یکی از مشکلاتی که پس از پخت با آن مواجه می شویم این است که وقتی شله زرد را در یخچال قرار می دهیم مانند فرنی آب می اندازد و ظاهر و طعم آن تحت تاثیر قرار می گیرد. دلیل این مشکل این است که آب موجود در شله زرد تبخیر نشده است.پس اجازه دهیم آب شله زرد تبخیر شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا