تاریخ مدرن عصر نو در اروپا و انقلاب‌های فکری

دوره مدرن یا عصر نو به دوره ای از زمان در تاریخ جهانی اطلاق میگردد که در اروپا به قرون وسطی معروف است. دوره تاریخ مدرن بین سالهای 1603 میلادی تا 1940 را در بر می گیرد.
تاریخ مدرن به دو دوره تقسیم می شود:

اوایل دوره مدرن

تاریخ مدرن در اوایل‌قرن 16 آغاز شده که درتاریخ اروپا نقاطی که قابل استناد است شامل عصر کاوش است.

رنسانس

رنسانس یا دوره تجدید حیات به جنبش فرهنگی مهمی از زمان اطلاق می شود که باعث انقلاب علمی ،اصلاحات مذهبی و پیشرفت هنری دراروپا شد.فرانسوی ها واژه Renaissance را برای بار اول در قرن 16 میلادی به کار بردن، و یک تحول 300 ساله که در ایتالیا آغاز و به عصر روشنگری در اروپا اثر بخش شد.

این دوره تحول جدیدی بر ذهنیات مردم گذاشت و دگرگونی در اروپا بوجود اورد . این دوره باعث شد مردم به ارزشهای خود پی ببرند و خود را تحسین کنن واز خود خلاقیت نشان دهند.این دوره پایه های اقتصادی سیاسی هنری علمی، تمدن امروزی را در غرب به وجود آورد.

در آن زمان فیلسوفانی خود را معرفی کردند با دیدگاه های جدید به جهان ، نقاشان به مطالعه کالبدان انسان پرداختند و اعضای بدن انسان را به شکلی واقعی به نمایش گذاشتند.

روی آوردن فرمانروایان و بزرگسالان به ساخت بناها و کارهای هنری و بطور کلی عقاید در اروپا فراگیر شد.

تاریخ مدرن و عکس عیسی مسیح

انقلاب های فکری در عصر Renaissance

تحولات و دگرگونیهایی که در این عصر واقعیت پیدا کرد و تاثیر گذار بود به این موارد می توان اشاره کرد.

انقلاب فکری کوپرنیک

کوپرنیک در خصوص مرکزیت خورشید صحت داد با این وجود زمین دیگر مرکزیت جهان و انسان تلقی نمیشد و این یک چالش بزرگی محسوب میشد کوپرنیک تحقیقات بیشماری انجام داد تا این نظریه را اثر بخشد.

تاریخ مدرن و عکس از کوپرنیک

انقلاب فکری گالیله

ازگالیله شاخص‌ترین مغز متفکر Renaissance میتوان نام برد.
او مفهوم‌نو از حقایق طبیعت را آشکار وعلم فیزیک را به رخ کشیدو آن را خرد انسان دانست و قانون آونگ را کشف کرد.
آونگ برای اندازه گیری حرکات ستارگان و مهار روند کار ساعت‌ها از این قانون اسفاده می کنند و آونگ آغاز فیزیک دینامیک جدید  بود.

کشف دوم گالیله

 کشف دوم گالیله به این شرح بود که سرعت سقوط اجسام به جرم و وزن آنها بستگی ندارد.
طی تحقیقات و پژوهش های گالیله نزدیک به نیم قرن کوپرنیک اثر بزرگ خود را در مورد مرکزیت خورشید اثابت کرد که زمین و سیاره ها به دور خورشید می گردند.

تاریخ مدرن و عکس ازگالیله

انقلاب فکری دکارت

دکارت در اروپای غربی به خرافات‌ها پایان داد و عصر جدید و اندیشه های روشن به پا کرد.

تاریخ مدرن و عکس از دکارت

اواخر دوره مدرن

این دوره تقریبا در قرن 18 میلادی آغاز و شامل این عناوین ، جنگ هفت ساله، انقلاب فرانسه ،انقلاب صنعتی و واگرایی بزرگ بود.

جنگ هفت ساله

این جنگ یک نزاع نظامی بزرگ محسوب میشد که سال های 1756 تا 1762 میلادی میان قدرت‌های بزرگ آن زمان آمریکای شمالی ،کارایب مرکزی ،اروپا ،آفریقا ، هند و فلیپین به وقوع پیوست.

انقلاب فرانسه

این دوره دگرگونی اجتماعی سیاسی فرانسه و اروپا را ملت فرانسه رقم زد.
این انقلاب یکی از چند انقلاب طول تاریخ جهان است و بعد از این پستی و بلندی ها فراوان سبب شد که در فرانسه  نظام سلطنتی به جمهوری دموکراتیک تغیر کند.

انقلاب صنعتی

یکی دیگر از دگرگونی‌های بزرگ تاریخ‌ مدرن صنعت کشاورزی ،تولید و ترابری که بین سالهای 1760 تا 1840 میلادی رخ داد. انقلاب صنعتی از انگلستان شروع و سپس به اروپا و آمریکا جریان پیدا کرد.

این رویه به صنعتی شدن کارخانه ها و صنایع به وقوع پیوست بدین معناست که به جای نیروی انسانی از ماشین استفاده شد . این انقلاب در انگلستان در سه زمینه بافندگی ، زغال سنگ و ذوب آهن به رشد رسید انقلاب صنعتی دومین تحول عظیم دنیا به حساب می آید.


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا