کدام خودروها فرسوده اند؟

در پی اختصاص ۲۰ درصد ظرفیت قرعه‌کشی سومین فروش یکپارچه خودرو‌ها به طرح جایگزینی خودرو رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو سن فرسودگی را حدوداً ١۵ سال دانست . و گفت: خودرو‌های سال ١٣٨۵ به قبل مشمول این طرح خواهند شد.

به گزارش ایسنا: به دنبال آنکه طبق بند ف تبصره ۷ قانون بودجه امسال که بایستی ۱۰ درصد از ظرفیت خودرو‌هایی که مشمول قرعه‌کشی می‌شوند. در طرح جایگزینی خودرو‌های مورداستفاده قرار گیرند. بنابراین در سومین طرح فروش یکپارچه خودرو‌ها که از روز گذشته (چهارشنبه) آغاز ؛ و با توجه به اینکه در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، این اتفاق نیفتاده بود. این بار ٢٠ درصد از ظرفیت خودرو‌های مشمول قرعه‌کشی، به طرح جایگزینی اختصاص پیدا کرده است.

بر این اساس افرادی که دارای خودروی اسقاطی هستند، می‌توانند در این مرحله از فروش یکپارچه خودروها، ثبت‌نام کنند. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی که از ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت استعلام خواهد شد، خودرو اسقاطی وجود داشته باشد، به شرط اسقاط خودرو ظرف دو ماه آینده و ارائه گواهی اسقاط توسط مالک خودرو ، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود .

به دنبال این موضوع برای بسیاری از مردم و متقاضیان این سوال ایجاد شد که معیار فرسودگی خودرو‌ها چیست؟ در حقیقت برای مردم این ابهام وجود داشت که از چه سنی به بعد خودرو‌ها اسقاطی اطلاق خواهند شد تا مشمول این طرح باشند؟

سن فرسودگی خودرو حدوداً ١۵ سال؛ خودرو‌های سال ١٣٨۵ به قبل

در پاسخ به این سوالات محمود مشهدی شریف- رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو اظهار کرد: معیار سایت ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور است. در حقیقت هر خودرو‌هایی که با تایید این ستاد اسقاطی شناخته شود، مشمول این طرح خواهد بود.

وی افزود: ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت نیز بر اساس فایل پالایشی که راهور ناجا در اختیار آن‌ها قرار داده است، خودرو‌های فرسوده را مشخص می‌کنند؛ به‌عبارتی در این فایل دقیقاً خودرو‌هایی که به سن فرسودگی رسیده‌اند، مشخص شده است؛ بنابراین افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، بر اساس کد ثبت‌نامی، برای صحت‌سنجی از ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت استعلام صورت خواهد گرفت، ستاد هم بر اساس فایل راهور ناجا، خودرو را تایید می‌کند که تاکنون اسقاط نشده و فرسوده هم هست.

رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو ، تاکید کرد: دارندگان خودرو‌های تا سال ١٣٨۵ می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در این طرح کنند. حداقل بایستی ١۵ سال از سن فرسودگی خودرو‌ها (تولیدی‌های ١٣٨۵ به قبل) گذشته باشد (١۴٠١ مورد محاسبه نخواهد بود).

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا